Jak se dělá konopná mast - recept

Konopná mast se již po staletí používá k léčbě různých zdravotních problémů, včetně bolesti, zánětu, pohmožděnin, ztuhlosti kloubů a k celé řadě kožních problémů. Mast se vyrábí z konopných květů nebo konopných olejů, které jsou známé svými léčebnými účinky.

Rozdělení konopných mastí

Konopné mastičky můžeme rozdělit do tří skupin podle jejího použití. Jedná se o mastičku na klouby, svaly a kůži

Konopná mast na klouby a svaly je určena ke zmírnění bolesti kloubů, svalů a tlumení zánětů. Často v ní najdete přidané složky jako je mentol, kafr nebo kapsaicin, které zajistí lepší účinnost a hřejivý nebo chladivý efekt. V mnoha případech se můžete setkat i s příměsí kostivalu, eukalyptového oleje nebo kaštanu (jírovce). Tyto složky zlepšují prokrvení, hojení i podpoří zmírnění bolesti.

Konopná mast na kůži je určena k pomocné léčbě různých kožních onemocnění, včetně ekzemů, lupénky, dermatitidy a akné. Lze je také použít na opary, popáleniny nebo na rány po bodnutí hmyzem. Kromě toho lze konopnou mast použít i jako balzám na rty nebo hydratační krém. Ve složení konopné masti určené po kůži můžete najít opět kostival či ještě nezmíněný brunták, třezalku, lopuch nebo měsíček.

Jak vyrobit konopnou mast?

Výroba konopné masti není složitá. Potřebujete jen trochu času, trpělivosti a kvalitní suroviny, včetně potřebných bylinek. V následující části dnešního návodu vám ukážeme jednoduchý recept na konopnou mast. Takže zůstaňte dobře nalazení a jdeme na to.

Výroba masti z marihuany si žádá tyto ingredience:

  1. Základ: 400 gramů sádla (nebo kokosového oleje či bambuckého másla)
  2. Ingredience: 10 - 20 gramů sušených květů konopí (nejlépe s vysokým obsahem kanabinoidů)
  3. Ingredience: 5 - 10 gramů brunták, třezalka, lopuch, měsíček (mast na kůži)
  4. Ingredience: 5 - 10 gramů kostival, eukalyptus, mentol nebo kapsaicin nebo kafr (mast na svaly a klouby)

Dále si popíšeme, jak probíhá výroba mastičky z marihuany z uvedených ingrediencí. Postup předpokládá se sušenými bylinkami, které do mastičky budeme přidávat.

  1. V prvním kroku je zapotřebí provést dekarboxylaci konopí, což je proces změny karboxylových kyselin na příslušné deriváty konopí. Nejčastěji na THC nebo CBD. K tomuto účelu připravíme plech, pečící papír a troubu rozehřejeme na teploty okolo 115 stupňů celsia. Drcené konopí rozprostřeme po připraveném plechu a dáme do trouby na 15 až 20 minut. 
  2. V druhém kroku si připravte sušené bylinky, které budete chtít použít do své domácí konopné masti. Rozdíl zde hledejte v chystaném použití, které jsme rozdělili na kůži nebo svaly a klouby. 
  3.  Ve třetím kroku máme již provedenou dekarboxylaci konopí a připravené drcené bylinky. Následuje pozvolné rozehřátí základu při teplotě 100 - 110 stupních celsia v dobře zvolené nádobě.
  4. Ve čtvrtém kroku smícháme veškeré připravené bylinky a konopí s rozehřátým základem, který v případě velkých kusů bylin, rozmixujeme tyčovým mixérem.
  5. V pátém kroku je zapotřebí provést extrakci neboli louhování a to nejlépe při teplotě 90 stupňů celsia po dobu 1,5 hodin. V tomto procesu je zapotřebí celou směs, čas od času promíchat.
  6. V šestém kroku necháme mast několik dní odležet a můžeme jí začít používat. 

Doufám, že jste v dnešním receptu dostali veškeré informace, které jste potřebovali. Pokud máte nějaký dotaz nebo návrh na zlepšení, neváhejte mě kontaktovat pomocí e-mailu nebo kontaktního formuláře. Přeji vám příjemné chvíle v kuchyni a potichu doufám, že se potkáme u dalšího článku.